Beethoven’in ölüm nedeni saç telinden alınan DNA ile açığa çıktı

Kronik hastalıkların yanısıra ilerleyen işitme kaybıyla mücadele ettiği bilinen Ludwig van Beethoven’ın saç buklelerini kullanarak genomunu dizileyen uluslararası araştırma ekibi, bir dizi etkenin neden olduğu karaciğer yetmezliği veya sirozun muhtemel ölüm nedeni olduğu sonucuna ulaştı.

Cell Press dergisi Current Biology’de yayımlanan araştırma raporunun yazarlardan biri olan Markus Nothen, “Üç ana semptom kompleksinin olası genetik nedenlerini inceledik: İlerleyici işitme kaybı, gastrointestinal semptomlar ve karaciğer hastalığı. Nihayetinde karaciğer yetmezliği ölümüne yol açmış olabilir” dedi.

Bonn Üniversite Hastanesi İnsan Genetiği Enstitüsü öğretim görevlisi Markus Nothen:

Beethoven’ın karaciğer hastalığına karşı güçlü bir genetik eğilimi vardı ve saçında hepatit B virüsü dizileri tespit edildi” bilgisini veren Nothen, “Hastalığın genetik yatkınlık, kanıtlanmış kronik alkol tüketimi ve hepatit B enfeksiyonu etkileşiminden kaynaklandığına inanıyoruz”

HEPATİT B İZLERİ

Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden paleogenetik uzmanı Johannes Krause, hepatit B’nin Beethoven’ın yaşadığı dönemde muhtemelen oldukça yaygın olduğunu belirterek “En azından ölümünden önceki son birkaç ayda kendisine hepatit B virüsü bulaşmıştı” dedi.

Ancak araştırmacılar, Aralık 1770 Bonn doğumlu Beethoven’ı 1818’de tamamen sağır bırakan ilerleyici işitme kaybı için herhangi bir genetik neden belirleyemedi.

Araştırmanın yazarlarından olan Cambridge Üniversitesi’nden biyolojik antropolog Tristan Begg, “Çalışamadığı akut hastalık dönemleri vardı, örneğin 1825 baharında bir ay süren akut hastalık dönemi” dedi.

‘GAYRİMEŞRU ÇOCUK’ İHTİMALİ

Tartu Üniversitesi Genom Bilimi Enstitüsü’nden Toomas Kivisild, Beethoven’ın doğrudan babadan gelen hattında ‘ekstra çift babalık olayı’, yani evlilikdışı ilişkiden doğan bir çocuk bulduklarını belirtti.

Kivisild, bunun, 16. yüzyılın sonunda ortak bir ata olan Aert van Beethoven ile Beethoven’ın 1770’teki doğumu arasındaki 7 nesili kapsayan sürede meydana geldiğini söyledi.

Begg, resmi kayıtlarda yer almamasını “Muhtemelen doğası gereği gizli bir ekstra babalık olayının belgelenmesini beklemezsiniz” diyor ve ekliyor:

“Bizzat Beethoven’ın gayrimeşru çocuk olabileceği ihtimalini göz ardı edemezsiniz… Bunu savunmuyorum. Ben sadece bunun bir olasılık olduğunu ve göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir