EYT’lilere ilk maaş ne zaman yatacak? EYT ilk maaşlar hangi tarihte ödenecek? Bakan Bilgin’den EYT maaş ödemesi açıklaması

Milyonlarca kişinin beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren kanunun Resmi Gazete’de yayımlanması ile emeklilik başvuruları başladı. EYT’den 1999 yılı öncesi sigortalı olan ve 5000 prim gün şartını karşılayan vatandaşlar hak kazanıyor. EYT emeklilik başvuruları hem Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) hem de e-Devlet’ten yapılabiliyor. Şimdi tüm gözler EYT’de ilk maaşın ne zaman ödeneceğinde… EYT’de ilk maaş ödemeleri hangi tarihte yapılacak? EYT ilk maaşlar ne zaman ödenecek? İşte EYT ile ilgili tüm merak edilenler…

‘EYT’liler maaşlarını ne zaman alacak?’ sorusu son günlerde en çok merak edilen konuların başında geliyor. Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesinin hayata geçirilmesiyle gözler emekli maaşının ödeneceği tarihe çevrildi. Çok merak edilen EYT maaşları ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den son dakika açıklaması geldi. Bakan Bilgin, “İlk maaşlar Nisan’da mı olacak?” sorusuna yanıt verdi.

EYT İLK MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra başvuruların yapılabileceğini, ilk maaşların da Nisan ayında ödeneceğini açıklamıştı.

EYT İLK MAAŞ ÖDEMESİ NİSAN’DA OLACAK MI?

EYT başvurusunu yapanların en çok merak ettiği konu ilk maaşların Nisan ayında yatıp yatmayacağı… Bakan Bilgin, bu konuyla ilgili sorular üzerine “Tabii, yasal süreç öyle başlıyor. Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra ilk ayın başında maaşlar müracaatlara göre ödenecek. Panik yapmaya gerek yok. e- Devlet üzerinden müracaat edebilirler, bir sorunla karşılaşırlarsa e-Devlet üzerinden ki karşılaşmayacaklarını zannediyorum, o zaman bizzat giderek müracaat edebilirler. Mart ayı içerisinde bu olur” dedi.

MAAŞLAR NİSAN AYINDA YATAR MI?

Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle EYT’de başvuru süreci de başlamış oldu. Başvurular SGK’ya ya da e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

EYT düzenlemesinde yaş sınırı yok. EYT ile ilk başta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı kazanacak. EYT’den faydalanacak olanlar Mart ayı sonuna kadar başvuru yapacaklar. Başvuruda bulunan EYT’liler nisan ayında da ilk emekli maaşlarını alabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir