Hulusi Akar emri verdi: Atatürk soruşturması

TCG Anadolu’nun teslim töreni sırasında okunan Deniz Harp Okulu Marşı’nda geçen “Atatürk’ü izleyen yol” sözleri, Milli Savunma Bakanlığınca paylaşılan görüntülerde yer almadı. Bunun üzerine söz konusu ifadelere sansür uygulandığı iddiası gündem yarattı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in de dillendirdiği, Milli Savunma Bakanlığı’nın Deniz Harp Okulu Marşı’na sansür uyguladığı iddiası gündemdeki yerini koruyor. Bakanlık olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu ve törende marşın tüm mısralarının okunduğunu vurguladı.

Odatv yazmıştı: Atatürksüz marş… Odatv araştırdı, gerçek ne çıktı

“TÜM MISRALAR OKUNDU, TÖREN ALANINDAKİLER VE EKRAN BAŞINDAKİLER GÖRÜP DUYDU”

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gururumuz TCG Anadolu’nun hizmete girme töreni 10.04.2023’te İstanbul’da gerçekleştirilmiş, törenin tamamı da Bakanlığımızın Twitter hesabından canlı olarak yayımlanmıştır. Tören sırasında Deniz Harp Okulu Marşı tüm mısraları ile okunmuş, bu durum töreni yerinden takip edenler ve ekranları başında canlı izleyenler tarafından da görülmüş, duyulmuştur.”

“ASLA BAKANLIĞIMIZA MAL EDİLEMEZ”

Açıklama şöyle devam etti:

“Milli Savunma Bakanlığı da hem canlı yayınlanan görüntüleri hem de tören sonrası içerikleri, servis eden kuruluştan temin ederek yayımlamıştır. Tören sonrası servis edilen zamana duyarlı görüntülerin Bakanlığımız ile hiçbir ilgisi yoktur ve asla Bakanlığımıza mal edilemez. Görüntüleri hazırlayan kuruluş da söz konusu görüntülerle ilgili soruşturma başlatmış olup, Bakanlığımız tarafından da konu yakından takip edilmektedir.”

“GERÇEK DIŞI İTHAMLARDA BULUNANLARI KINIYORUZ”

“TCG Anadolu’nun gururunu yaşadığımız bir günde öncelikle bu gururu ve sevinci paylaşmak yerine araştırma yapmadan, anlamadan, dinlemeden bakanımızın ve Bakanlığımızın itham edilmesi, her zamanki gerçekleri hiçe sayan, çağdaş yayıncılık anlayışından uzak, ön yargılı, art niyetli ve bağnaz yaklaşımın yeni bir örneğidir. Milletimizin ve Silahlı Kuvvetlerimizin büyük bir gurur ve sevinç yaşadığı bir töreni hedef alarak gerçek dışı ithamlarda bulunanları kınıyor ve milletimizin vicdanına havale ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir