Malatyalı yaşlı çift deprem çadırını betonarme yapının üstüne yerleştirdi

AA & Ensonhaber

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından afet bölgelerinde yaralar sarıyor.

Bu süreçte çadır ve konteyner kurulumlarıyla barınma alanları oluşturulurken, deprem konutları da yükselmeye devam ediyor.

Asrın felaketi olarak kayıtlara geçen depremlerin yıkıcı etkileri birçok vatandaşı da harekete geçirdi.

Afetin vurduğu Malatya’da kent merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Venk Mahallesi’nde yaşayan Mehmet ve Beyaz Karacan çifti de önlem almaya başladı.

Yaşlı çift, güvende hissetmek adına çadırlarını hem deprem hem de sel felaketine karşı farklı bir yere kurdu.

Çadırı betonarme yapının üzerine yerleştirdiler

“Bazıları buradan geçerken fotoğraflar çekiyorlar”

Çadırlarını güvenli olduğuna inandığı için tek katlı inşaat halindeki yapının üzerine kurduklarını dile getiren Karacan, şöyle konuştu:

Allah’tan başka kimse bilmez sonumuzun ne olacağını. Ama en azından burası sağlam. Sel gelse yoldan geçip gider, zerre kadar bize zarar vermez. Hem eve yakın, her yere yakın olduğu için böyle karar verdik. Bazıları buradan geçerken fotoğraflar çekiyorlar. Çadırımız dikkat çekiyor. Eşimle birlikte burada yaşıyoruz. Çadırı burada görenler bazen gülüyorlar, bazen fotoğraf çekenler oluyor. Onlara neden çekiyorsunuz diye kızıyorum. Bazıları da ilginç bulduğu için fotoğraf çektiklerini söylüyor.

“Türkiye böyle Reis görmedi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a depremzedelere yaptığı yardımlardan ötürü her defasında dua ettiğini belirten Karacan, “Allah ona hayırlı ömürler versin. Türkiye böyle Reis görmedi. Adnan Menderes de bir şeyler yaptı, Turgut Özal da yaptı ama bu başka. Allah ona hayırlı ömürler versin.” dedi.

“Etrafına taş dizdik sel gelse götüremez”

72 yaşındaki Beyaz Karacan ise deprem sonrasında çok zorluklar yaşadıklarını çadırı kurduktan sonra rahat bir nefes aldıklarını söyledi.

Günlük yaşamlarını çadırda sürdürdüklerini ifade eden Karacan, şunları kaydetti:

Zamanımız burada geçiyor. Çadırda kalıyoruz eşim bir yerde ben bir yerde yatıyoruz. Çadırı kuracak başka yerimiz zaten yoktu. Mecburen buraya kurduk. Rüzgar gelirse götürür diye düşündük ama etrafına taş dizdik zaten sel gelse götüremez. Bir tosunum ve bir ineğim vardı. Onları da bugün sattık. İneğim ve tosunuma burada çadırda bakabilsem satmazdım.

Çadırdan etrafı seyrederken bizi görenler de oluyor. Çadırı burada görenlerin birisi bize ‘akıllı’ birisi ‘deli’ birisi de ‘ne yapsınlar demek başka yerleri yoktu oraya kurdular’ diyor. Çadırın manzarası da güzel. Malatya’yı izliyoruz ama Malatya hepten gitti oğlum. Ne ev kaldı ne başka bir şey. Canımız sağ olsun. Cumhurbaşkanımız sağ olsun o bize bakar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir