Oyuncular Sendikası’ndan Kızılcık Şerbeti’ne sansüre tepki

Oyuncular Sendikası, Show TV’de yayınlanan ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen beş program durdurma cezasına tepki gösterdi ‘sansür’ olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Sendika yayınladıkları yazılı açıklamada, karardan dönülmesi çağrısında bulundu.

Oyuncular Sendikası’nın açıklaması şöyle:

“Show Tv’de yayınlanan “Kızılcık Şerbeti” dizisine RTÜK tarafından “kadına şiddet” sebebiyle verilen 5 kez yayın durdurma kararını sansür olarak değerlendiriyoruz.

Toplumun kutuplaştırıldığı, kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin arttığı, 6284 sayılı kadına karşı şiddetin önlenmesi kanununun yürürlükten kaldırılmasının konuşulduğu günlerde, söz konusu dizideki eleştirel sahnelerin ‘kadına şiddet’ olarak algılanmasını hayretle takip ediyor ve bu sansürü kabul etmiyoruz.

Oyuncular Sendikası olarak soruyoruz: Yayının durdurulma süreci boyunca hem oyuncuların hem de teknik ekibin maddi ve manevi olarak mağduriyetleri nasıl giderilecektir? Bu süre boyunca çalışmayacak olan oyuncular ve teknik ekipler hayatlarını nasıl devam ettireceklerdir?

Sansür; oyuncuların çalışma hayatlarını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle karardan vazgeçilmeli, sanatsal ifade özgürlüğünün önündeki engellemeler son bulmalıdır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*