Şişli halkı: Şişli Etfal yeniden faaliyete geçsin istiyoruz

İstanbul’da Şişli halkı, “Şişli Etfal yeniden faaliyete geçsin istiyoruz. Acil servisinin ve polikliniklerin hemen açılmasını talep ediyoruz” diyerek taleplerini yineledi. Şişli Kent Konseyi ve Şişli Etfal Dayanışması gerçekleştirdiği açıklamaya bölge halkı ve sağlık çalışanları da destek verdi.

‘DEPREM GELİYOR, HASTANELER ÇÜRÜYOR…’

Evrensel’de yer alan habere göre, Şişli Etfal Dayanışmasından Evin Doğu, hastaneleri sağlam olmayan bir kentin depreme dirençli bir kent olamayacağının altını çizdi. “Hal böyleyken, bırakın depremi, bizim hastanelerimizin pek çoğunun daha bugünden çürük oldukları ortaya çıktı” diyen Doğu, “Cerrahpaşa Tıp, ödeneksizlikten binalarını yenileyemediği için ölüme terk edildi ve hastane hizmet ve eğitim veremez duruma geldi. Çapa Tıp can çekişiyor. 102 binanın olduğu hastanenin inceleme yapılan 56 binasından 50 tanesi her an yıkılabilecek durumda. Hastanenin sağlık emekçileri, öğrenciler ve hastalar o binaları kullanmaya devam ediyor. Haseki Hastanesi ile Haseki Kardiyoloji Enstitüleri, binaları güvenli olmadığı gerekçesiyle kapatıldı. Kağıthane Devlet Hastanesi binaları yüksek riskli bulunarak boşaltıldı. Bakırköy Kadın Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi boşaltıldı. Basına yansıyan bilgilere göre, Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi, SiyamiErsek Hastanesi, Samatya Devlet Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi de sırada” ifadelerini kullandı.

Doğu, durumun özetini şöyle aktardı: “Deprem geliyor, hastaneler çürüyor! Görünen o ki, İstanbul halkının, yaşam alanlarına yakın, tam teşekküllü kamu hastanelerine ihtiyacı artarken, eldekileri de kaybediyoruz.”

‘DEPREM KAPIDA ETFAL NEREDE’

Depreme dirençli bir İstanbul seferberliğinin en önemli ayaklarından birinin hastaneler ve sağlık sistemi olduğunu vurgulayan Doğu, “Hastaneler hazır olmadan depreme hazır olamayız. Bizler, Şişli halkı, Şişli Belediyesi, Şişli Kent Konseyi ve Şişli Etfal Dayanışması olarak tüm bunları bildiğimiz ve öngördüğümüz için Etfal Hastanemizin taşınmasına karşı çıktık. Olağan dönemlerde halkın sağlığa güvenli erişim ihtiyacını karşılayamayan bölgemizdeki sağlık sisteminin, Etfal’in yokluğunda, deprem, toplumsal şiddet olayları gibi olağanüstü durumlarda tamamen yetersiz kalacağını özellikle vurguladık. Şimdi soruyor, cevap bekliyoruz: “Deprem kapıda Etfal nerede!” diye sordu.

‘SEVDİKLERİMİZİ ÇARESİZCE KAYBETMEK İSTEMİYORUZ’

Doğu, Şişli Etfal dahil, İstanbul’da kamu hastaneleri öncelikli olmak üzere tüm hastanelerin deprem dayanıklılık test ve analizlerinin İBB veya güvenilir kurumlar tarafından yapılması gerektiğini, sonuç raporlarının şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini söyledi. “Güçlendirme yapılabilecekler hızla güçlendirilmeli, güçlendirmeyle kurtarılamayacak olanlar yıkılıp yenileri yapılmalıdır” diyerek sözlerine devam eden Doğu, “Deprem gerçeği, Şişli ve çevresinde yaşayan yüzbinlerce insanı da tehdit ediyor. Enkazdan kurtulup, ayakta kalabilen uzaktaki bir hastane yolunda can vermek, sevdiklerimizi çaresizce kaybetmek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

‘YENİDEN FAALİYETE GEÇSİN’

Doğu, taleplerinin açık ve net olduğunu söyledi: “Şişli Etfal yeniden faaliyete geçsin istiyoruz. Acil servisinin ve polikliniklerin hemen açılmasını talep ediyoruz. İstanbul depremi kapıdayken, bu konu daha fazla sürüncemede bırakılmamalıdır. Bugün buradan, enkaz altında kalmayalım, kalırsak da hastanesiz kalmayalım diye hep birlikte ses veriyor, yetkilileri uyarıyoruz. Hem Şişli, hem İstanbul için haykırıyoruz. Bu sesi duyun. Hastanelerden başlayarak, Türkiye’nin kalbi bu dünya kentini, İstanbul’u depreme hazır hale getirin. Soruyoruz: Sesimizi duyan var mı?”

Şişli Belediye Başkanı Muharrem Keskin “Şişli Etfal, bizim kırmızı çizgimiz mutlaka ve mutlaka Etfal Hastanesinin yeniden yapılmasını sağlayacağız. Hele 14 Mayıs’ı demokrasiyle taçlandıracağımız zaman bunun önünde kimsenin duracağını düşünemiyorum. Beraber olacağız, bir olacağız. Bu ceberut anlayıştan beraber kurtulacağız. Orada bulunan tüm komşularıma, tüm dostlarıma saygı ve sevgilerimi iletiyorum” mesajını yolladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir