Veriler Işığında: ETH ve BNB Aktiviteleri Dikkat Çekiyor

On-chain verilerine göre, Ethereum (ETH) tarafında güçlü borsa çıkışları görülürken, BNB Chain (BNB) tarafında işlem sıklığının düştüğü gözlemlendi.

Herhangi bir kripto para projesinde, ağ aktivitelerindeki verilere erişerek proje hakkında detaylı bilgi edinmek mümkün. On-chain veriler olarak öne çıkan bu bilgiler, ağdaki hareketliliği ön plana çıkarıyor.

CryptoQuant, Ethereum ağı ve BNB ağı verileri ışığında topladığımız bilgilerde, ETH tarafındaki güçlü borsa çıkışları ve BNB tarafındaki işlem sıklığında yaşanan düşüşler dikkat çekiyor.

Ethereum (ETH), Ağ Aktivitelerinde Sinyaller Veriyor

Kripto endüstrisinin piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para projesi olan Ethereum, merakla beklenilen Shanghai güncellemesine doğru çeşitli aktivite sinyalleri vermeye başladı.

Ethereum ağ aktivitelerine bakıldığında, elde edilen verilerin olumlu olduğu ortaya çıktı. Coinkolik olarak Ethereum’un ağ aktivitelerini inceledik.

Ethereum’da son bir haftalık borsa rezervlerine bakıldığında, merkezi borsalardan güçlü ETH çıkışları yaşandığı gözlemlendi. 20 Mart 2023 tarihinde, borsalarda 17.229.570 ETH bulunuyordu. Bugün saat 15:00 civarına bakıldığında, borsalardaki miktarının 16.715.645 ETH olması dikkat çekiyor. Bu verilere göre, son bir haftada borsalardan 513.925 ETH çıktı. Borsalardan çıkan ETH’nin dolar karşılığı ise 900 milyon dolara tekabül ediyor.

Son bir haftada, borsalardan 900 milyon dolarlık ETH çıkışının haricinde başka sinyaller de ortaya çıktı. Bu sinyallere bakıldığında, Ethereum ağında fee ücretlerinin de düştüğü görülüyor.

20 Mart 2023 tarihinde, Ethereum ağındaki bir işlemin fee ücreti, 4.21 dolar seviyesinde yer alıyordu. 26 Mart 2023 tarihine bakıldığında, Ethereum işlem ücretinin 4.01 dolar seviyesine gerilediği gözlemlendi. Ağın ucuzlaması, daha fazla aktiviteyi de beraberinde getirebilir. Ayrıca, 11 Mart 2023 tarihinde, Ethereum ağındaki bir işlemin fee’si 16.32 dolar seviyelerine kadar yükselmişti. 25 Mart tarihinde ise en düşük seviye olan 3.54 dolar seviyesi gözlemlendi.

Ethereum’daki en önemli verilerden birisi olan ağdaki işlem sayısına bakıldığında, son bir haftada ufak çaplı bir düşüş yaşandığı dikkat çekiyor. Ethereum, 20 Mart tarihinde, 1.123.422 ağ işlemi kaydetti. Bu miktar, bugün 1.011.463 olarak kayıtlara geçti.

Ethereum’un fee gelirlerine bakıldığında, popüler proje, 20 Mart tarihinde 538 ETH’lik (938 bin dolar) bir fee geliri elde etti. 26 Mart tarihinde bu gelirlerin düşüş yaşadığı gözlemlendi. 26 Mart tarihinde Ethereum, 425 ETH’lik (740 bin dolar) bir fee gelirine sahip oldu. Ortalamaya bakıldığında Ethereum, günlük 800 bin dolara yakın bir günlük işlem ücreti geliri kazanıyor.

BNB Chain, Ağ Aktivileri Pasif Büyüyor

Binance’in popüler kripto para birimi BNB, BNB Chain‘in ekosisteminde yer alan aktif bir kripto para olarak öne çıkıyor. Popüler kripto para birimi, Binance’in desteğiyle ilk sıralara oynuyor.

Ancak BNB’nin ağ aktivitelerine bakıldığında, elde edilen verilerin pek de olumlu olmadığı gözlemleniyor. Popüler kripto para birimi, son bir haftada yaşadığı birçok ağ aktivitesi düşüşüyle dikkat çekiyor.

BNB Chain, 20 Mart tarihinde, 3.584.970 ağ işlemi gerçekleştirdi. Ethereum’dan oldukça fazla olan bu işlem sıklığı, bir hafta sonra ufak çaplı da olsa bir düşüş yaşadı. 26 Mart tarihine gelindiğinde, BNB Chain’de 3.366.014 işlem yapıldığı gözlemlendi.

BNB gelirlerine bakıldığında, BNB Chain‘deki işlemlerden projenin geliri, 20 Mart tarihinde 2.169 (706 bin dolar) BNB’lik bir fee ücreti oldu. Ancak bu miktar, günümüze gelindiğinde oldukça ciddi bir düşüş yaşamış görünüyor. BNB Chain, 26 Mart tarihine bakıldığında, 1.718 (559 bin dolar) BNB’lik bir fee ücreti kazandı. Son bir haftaya bakıldığında, BNB’nin ağ gelirinde 140 bin dolarlık bir düşüş yaşandığı gözlemleniyor. Ancak popüler kripto projesi ve ağı, günlük 600 bin dolara yakın bir fee geliri elde ediyor.

Ancak BNB Chain‘in kullanımı artış göstermeye devam ediyor. Son verilere bakıldığında, 20 Mart tarihinde BNB Chain’i aktif kullanan cüzdan sayısının 1.185.701 olduğu gözlemlendi. Bu miktar, 26 Mart tarihinde, 1.314.666 olarak yükseliş sergiledi. Son bir haftada, 128.965 cüzdan aktif bir şekilde BNB Chain kullananlar arasına katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir