ABD’nin İsrail’den beklentisi: Savaş yasalarına uygun hareket

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, yaptığı basın açıklamasında İsrail’in Gazze Şeridi’nde 6 yaşındaki Hind Receb’in cansız bedeninin bulunduğu Kızılay ambulansında ABD yapımı M830A1 roketi parçaları tespit edildiği bilgilendirmesine dair soruyu cevapladı.

‘SİLAHLARI ABD SAĞLASA DA SAVAŞ YASLARINA UYUN’

ABD tarafından sağlansın ya da sağlanmasın İsrail’in, tüm silahları “savaş yasalarına” uygun şekilde kullanmasını beklediklerini kaydeden Miller, bu konuya dair İsrail ile irtibatta olduklarını belirtti.

Sözcü Miller, söz konusu olaya dair ise bir değerlendirme sağlayamadıklarını aktardı.HİND’İN ŞEHADETİ

Filistin Kızılayı, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada, 6 yaşındaki Hind Receb ve onu kurtarmak üzere yola çıkan Kızılay ekibinden Yusuf Zeyno ve Ahmed Medhun’dan günlerdir haber alınamadığını kaydetmişti.

İsrail güçlerinin, 2 hafta önce Gazze Şeridi’nde hedef aldığı bir araçta mahsur kalan Hind Receb ve 5 yakınının cansız bedenlerine önceki gün ulaşılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı; “6 yaşındaki Hind Receb’in ölüm haberiyle yıkıldık. Bu çatışmalarda çok fazla sivil öldürüldü ve her sivilin ölümü bir trajedidir. 

İSRAİL SAVAŞ SUÇU İDDİALARİNA CEVAP VEREBİLECEK Mİ?

İsrail’e askeri operasyonlar sırasında sivillerin zarar görmesini önlemek ve insani personeli korumak için mümkün olan tüm önlemleri alması gerektiğinin sürekli söylendiği aktarılan açıklamada, “İsrail, savaş hukuku ve insan hakları ihlallerine ilişkin inandırıcı iddiaları ortaya çıktığında soruşturmalı ve hesap verebilirliği de sağlamalıdır.” değerlendirmesinde bulunulmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x