Bu Basit Yöntemle Pencere ve Balkonunuzda Manavdakilerden Bile Lezzetli Biber ve Domatesler Yetiştirebilirsiniz

Bahçıvanlar için yoğun bir kış mevsimi daha geride kaldı.

Yaz mevsimiyle birlikte çiftçiler için yapılacak çok iş var. Fideler yetiştirilecek, topraklar hazırlanacak ve gübreler stoklanacak. Peki evinizde basit şekilde biber ya da domates yetiştirmek için bunlara ihtiyacınız var mı? Bu sorunun cevabı hayır…

Pencere kenarında ya da balkonda duran domates ve biberlerinizin kurumaması, manavlardaki gibi lezzetli olması için takip etmeniz gereken bazı basit adımlar var.

Yetiştiricilik konusunda tecrübeli olanlar, fideler için en iyi gübrenin kendi başınıza hazırlayabileceğiniz organik gübre olduğunu söylüyor. Fidelerin iyi büyümesi ve büyük bir hasat vermesi için, büyümenin ilk aşamasında biberleri ve domatesleri beslemenin en iyi yolunun ne olduğunu bu haberde detaylıca öğrenebilirsiniz…

İLK AYLARDA BİBER VE DOMATES NASIL BESLENİR?

İYOTLU SU

Büyümenin en önemli aşaması, ilk ayı içeriyor. Bu evrede bitkilerin bağışıklığı üzerinde iyi bir etki sağlanması için doğru tekniklerin eksiksiz şekilde uygulanması şart. Siz de adımları takip etmeniz halinde domates ve biberleriniz güçlü ve çürümelere karşı dayanıklı olacak.


Bu adımlar için öncelikle bir litre su hazırlamanız ve içine bir damla iyot eklemeniz gerekiyor. Bu su ile fideleri sulayın.

MUZ KABUĞU

Muz kabuğu. her ne kadar çoğu zaman çöpe atılıyor olsa da, içerisinde çok sayıda besin değeri bulunduruyor. Doğru kullanılmış bir mu kabuğu, fidelerinizin büyümesini sağlayacak ve onları kopmayacak bir hale dönüştürecektir.

Bu gübreyi hazırlamak için muz kabuklarını fırında kurutmanız, toz haline getirip bitkilerin altındaki toprağa serpmeniz ve ardından suyla dökmeniz gerekmekte.

HODRİJEN PEROKSİT

Bu kimyasal çözelti, bitkilerin dış çevreye karşı bağışıklılığını en üst seviyeye çıkarıyor. Yapılan karışım sayesinde fideler güçlü büyüyor. Gübreyi hazırlamak için oda sıcaklığında 2 litre temiz su kullanmanız ve içinde 2 yemek kaşığı hidrojen peroksit çözmeniz yeterli.

Daha sonra fideleri bu çözelti ile sulayın ve serpin. Bitkileri açık toprağa dikmeden önce bu prosedürü üç kez tekrarlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x