Ethereum Dencun Yükseltmesi: En Çok Bu 4 Proje Etkilendi!

Ethereum’da heyecanla beklenen Dencun yükseltmesi, 13 Mart Çarşamba günü Ethereum ana ağında başarıyla kullanıma sunuldu. Canlandırmanın üzerinden henüz 24 saat geçmeden, Ethereum tabanlı Layer 2 platformları gas fiyatlarında önemli bir düşüş görmeye başladı.

L2 ağ işlem ücretleri Dencun yükseltmesinden sonra düşüyor: Optimism, Arbitrum ve zkSync etkilendi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Dencun yükseltmes, dün yayına girdi. Ayrıca EIP-4844’ün entegre edilmesiyle birlikte çeşitli Layer 2 (L2) ağlarında işlem ücretlerinde önemli düşüşler yaşandı. UTC+8 ile 9:00-10:00 arasındaki saatte birden fazla platformda ortalama ve ortanca işlem ücretlerinde kayda değer düşüşler gözlemlendi.

Optimism, ortalama 0,05 dolarlık işlem ücreti ve 0,0038 dolarlık ortanca ücret kaydetti. Base ağı, ortalama 0,064 dolarlık işlem ücreti ve 0,0008 dolarlık ortanca ücret bildirdi. Arbitrum ağının ortalama işlem ücreti 0,5 dolar, ortanca ücreti ise 0,3553 dolar olarak gerçekleşti. zkSync Era ise ortalama 0,161 dolarlık işlem ücreti ve 0,0936 dolarlık ortanca ücret sergiledi.

Maliyetlerde büyük düşüş

Dencun yükseltmesi, özellikle Calldata kullanımında zkSync Era’nın dizici kullanımına bağlı maliyeti önemli ölçüde etkiledi. Dune Analytics’teki verilere göre, daha önce 0,11 ETH olarak fiyatlandırılan maliyet, yaklaşık %88’lik bir düşüşle 0,013 ETH’ye geriledi.

Coinbase’in Geliştirme Başkanı Jesse Pollak, Twitter’da Coinbase L2 Network Base içinde önemli ücret düşüşlerini duyurdu. Eskiden 0,31 dolar olan işlem ücreti, son yükseltmelerin ve protokol uygulamalarının ardından L2 ağlarında genel maliyet azaltma eğilimini yansıtarak çarpıcı bir şekilde 0,0005 dolara düştü.

Ethereum ekosistemi için yeni bir çağ başladı

Bağımsız Ethereum eğitimcisi Anthony Sassano, yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, blopların Ethereum ekosistemine getirilmesinin önemini vurguladı. Sassano, blopların Ethereum ağını tam da bir destek ihtiyacı duyduğu anda canlandırıcı bir katalizör görevi görerek neredeyse en uygun zamanda devreye alındığını öne sürdü. Sassano’nun “teşvik” olarak adlandırdığı bu ekleme, blockchain’e milyonlarca yeni kullanıcının yaklaşan akını ile aynı zamana denk gelecek.

Bu, kullanıcılara fahiş işlem ücretleriyle karşılaşmadan Ethereum ile etkileşim kurma fırsatı sunacak. Dencun yükseltmesinden sonra blob’u destekleyen Layer 2 (L2) çözümlerindeki gas fiyatları şu anda düşük olsa da, Sassano, blob’a olan talep zamanla arttıkça ücretlerde kademeli bir artış beklediğini ifade ediyor. Ancak Sassano, böyle bir davranışın beklendiğini ve EIP-4844’ün uygulanmasının yalnızca ilk aşamayı işaret ettiğini vurguluyor.

Sassano, blopların Ethereum ekosisteminde dinamik ve gelişen bir ilkel olarak temsil edildiğini, danksharding olarak bilinen daha geniş ölçeklenebilirlik yol haritasının ayrılmaz bir parçası olduğunu öne sürüyor. Sassano, ETH geliştiricilerinin bir sonraki yükseltme olan Pectra için hazırlanacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x