‘Sandıkta vicdan ittifakı olacak’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün Balıkesir’in Edremit ilçesinde partisince düzenlenen Büyük Körfez Buluşması programına katıldı. Balıkesir’de beş yıl önce yerel seçimlerde yaşanan hayal kırıklığına değinen Özel, “Bu şarkının öyle yarım kalmayacağını, beş yıl önce Edremit’te ve Balıkesir’de yaşanan büyük bir hayal kırıklığının şimdi bir büyük mutluluğa, bir büyük zafere dönüşmesi için el birliği yapmaya, gönül birliği yapmaya geldik” dedi.

Özel, beş yıl önce yaşananları şöyle anlattı: “Bundan beş yıl önce Balıkesir Büyükşehir Belediye seçiminde adayımız Ahmet Akın’dı. Allah var ya hepimiz biliyoruz, Ahmet Akın adım adım Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gidiyordu. Sonra ittifak siyaseti gereğince Balıkesir’i istediler. Parti dedi ki ‘Her yer olur da Balıkesir olmaz’. Ama inanılmaz bir ısrar vardı ve dediler ki ‘Balıkesir olmazsa ittifak olmaz’. Herkes döndü Ahmet Akın’ın yüzüne baktı. Ahmet Akın gırtlağı düğümlendi. Gözleri yaşlandı. Sesi titredi ama ‘Partim içinse, ülkem içinse yaparım bu fedakarlığı’ dedi. Oradaydım ben. O gün İYİ Parti’ye Balıkesir Büyükşehir bırakıldı. Israrla isteyen kişi İsmail Ok’tu. Ellerimizle Balıkesir Büyükşehir’i biz İsmail Ok’a verdik. İsmail Ok da aldı, AK Parti’ye verdi. Sonra gitti kendisi de AK Parti’ye geçti. Şimdi de ödüllendirildi. AK Parti’den milletvekili oldu.”

‘Ankara’da halledemedik’

Özel konuşmasına şöyle devam etti: “Beş yıl geçti, beş yıl boyunca hepsi konuşuldu. Bizim size borcumuz var. Bilhassa Ahmet Akın’a, Balıkesir’e borcumuz var. Bu süreçte çok istedik ki, Ankara’daki bir ittifakla, bir iş birliğiyle Balıkesir’deki bu tarihi hesabı hep birlikte halledelim. Biz Ankara’da halledemedik. Olmadı. Ama Ahmet’e o zaman söyledim. Kardeşim dedim ‘Balıkesir’de, Merkez’de, Körfez’de, yukarılarda, o insanlar, öyle güzel insanlar ki, öyle vicdanlı insanlar ki, Ankara’da belki olmaz ama Balıkesir’de sandığın başında Vicdan İttifakı olacak kardeşim. Bunu göreceksin’ dedim”

‘Başka partiye verilen oy AK Parti’ye kazandırır’

CHP dışında başka partilere oy verilirse seçimin kaybedilebileceğini vurgulayan Özel, “Anketlere göre Ahmet Akın kardeşimiz seçimleri önde götürüyor. Ancak birkaç puan farkla önde olmak bize rahat uyku uyutmaz. Ahmet önde, arkasında mevcut başkan. Ama geçmişle birlikte olduğumuz dostlarımızdan halen başka partilere oy verenler var. Hem vallahi hem billahi pazar akşamı görülecek o başka partilere verilen oyun sonucu, seçim kazanmak değil ama Allah muhafaza bize seçim kaybettirebilir. Onun için buradan açık açık konuşmaya geldik. Çok net geçmişte birlikte olduğumuz güneş gözlü, gönlünde güneş olan iyi insanlar, geçmiş ittifak ortaklarımız ve Balıkesir’i AK Parti yönetmesin diyen herkes, eğer başka bir partiye oy verirseniz Balıkesir AK Parti kazanır. Ama Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy verirseniz Balıkesir’i hep birlikte kazanırız. Siz de kazanırsınız” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x