Vietnam’daki lüks mülk patronu 355 milyon dolarlık tahvil dolandırıcılığından yargılanıyor

Vietnam hükümeti, 2021’den bu yana bin 700’den fazla davada suçlanan 4 bin 400 kişi arasında, rüşvetçi yetkililer ve üst düzey iş insanlarının olduğu kapsamlı bir yolsuzluk operasyonu başlattı.

Tan Hoang Minh grubunun başkanı emlak zengini Do Anh Dung, oğlu Do Hoang Viet ve diğer 13 kişiyle birlikte dolandırıcılık suçlamasıyla Hanoi’de yargılandı.

MAĞDURLAR MAHKEMEYE AKIN ETTİ

Grup, yaklaşık üç hafta sürmesi beklenen duruşmaya katılmaya davet edilen 6 bin 630 yatırımcıya yapılan tahvil satışından yasa dışı olarak 355 milyon dolar elde etmekle suçlanıyor. Mağdurlar duruşmayı takip edebilmek için CCTV ile geniş bir izleme alanının kurulduğu Hanoi Halk Mahkemesi’ne akın etti.

BORÇLARI ÖDEYEMEYİNCE DOLANDIRDILAR

2022 yılında çıkan haberlere göre Tan Hoang Minh grubu, projelerin durması ve Kovid-19 salgınının etkisi nedeniyle yaklaşık 810 milyon dolarlık borçla boğuşuyordu. VNexpress haber sitesinin iddianamenin bir kopyasına dayandırdığı haberine göre, sanıklar sermayeyi artırmak için tahvil satarak yatırımcılara yüksek getiri vaat ettiler, ancak toplanan 355 milyon doları zimmete geçirdiler.

ARALARINDA HÜKÜMET YETKİLELERİ DE VAR

Ülkenin şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılık davasında, Van Thinh Phat emlak geliştirme grubunun başkanı Truong My Lan, şu anda Ho Chi Minh City’de 12,5 milyar doları zimmete geçirmekle suçlanarak yargılanıyor. Aralarında eski üst düzey devlet bankası ve hükümet yetkililerinin de bulunduğu 86 kişinin yargılandığı davanın Nisan ayı sonlarında sona ermesi bekleniyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x